    • Genteq Evergreen 6005 - 5SME39HXL110.MOTOR.5.63 DIA..1/2 HP.1 SP
  • Fasco 6005 - 5SME39HXL110.MOTOR.5.63 DIA..1/2 HP.1 SP - Top View
    Fasco
    (No reviews yet) Write a Review
    Condition:
    New
    Adding to cart… category.add_cart_announcement
    Add to Wish List
    • Create New Wish List
    • Facebook
    • Email
    • Print
    • Twitter
    • Overview
    • Reviews
    Product Description
    Features
    • Evergreen IM - Retrofit Blower Motor
    • 5.6" Diameter - 48 Frame
    • Electronically Commutated (ECM), Electronically Protected
    • Electronically Protected
    • Open Air Over
    • Class B Insulation, 40°C Ambient
    • Ball Bearing
    • 1/2" Diameter Shaft with Flat
    • 42" Leads
    • Belly Band
    Nameplate Specifications
    Output HP: 1/2 HP
    Output KW: 0.37 kW
    Frequency: 60 Hz
    Voltage: 115/230 V
    Current: 6.7/4.0 A
    Speed: 1075 RPM
    Service Factor: 1
    Phase: 1
    Duty: Continuous Air Over
    Insulation Class: B
    Frame: 48
    Enclosure: Open Air Over
    Thermal Protection: No Protection
    Ambient Temperature: 40° C
    UL: No
    CSA: N
    CE: N
    Number of Speeds: 5
    Technical Specifications
    Electrical Type: ECM
    Poles: 12
    Rotation: Counterclockwise/Clockwise
    Mounting: Round
    Motor Orientation: Hor
    Drive End Bearing: Ball
    Opp Drive End Bearing: Ball
    Frame material: Rolled Steel
    Shaft Type: Flat
    Overall Length: 11.26 in
    Frame Length: 4.82 in
    Shaft Diameter: 0.500 in
    Shaft Extension: 4.92 in
    Thru-bolts Extension: 0 in